Żaden z wcześniej omawianych przeze mnie tematów nie wzbudził w Was tyle emocji co kwestia boksu AdSens, który wraz z szarą belką pojawił się na Waszych blogach kilka miesięcy temu, ale po kolei…

Ponad połowa spośród Was wskazała boks reklamowy jako największą wadą serwisu. Krytykujecie go zarówno za niedopasowanie treści reklam do tematyki Waszych blogów, jaki i za to, że rozwinięte okienko zasłania notki. Co do pierwszego  zarzutu, na to akurat nie możemy nic poradzić. Emitowane w boksie reklamy dobierane są na podstawie automatycznej analizy treści bloga przez system Google AdSense i w związku z tym nie mamy właściwie żadnego wpływu na to co system pokazuje na Waszych blogach. Kwestią drugą zajmiemy się za chwilę, bo to właśnie jej dotyczy, zapowiadana w poprzedniej notce, niespodzianka.

Pytaliśmy Was również o akceptację obecności reklam na blogach w innych formach. Boks z reklamą kontekstową w obecnej formie akceptuje jedynie co piąty spośród Was, tyle samo spośród was nie ma sprecyzowanej opinii na jej temat, a nieco ponad połowa boks odrzuca. Jednocześnie tylko 6% zdecydowanych przeciwników reklamy jest skłonne płacić za jej brak na blogu. Warunkowo zaakceptowalibyście obecność reklam, gdyby te dało się dopasować do wyglądu bloga, można było decydować o ich umiejscowieniu, a także  o tym co w boksie będzie emitowane.

Pojawienie się reklamy na blogach wielu spośród Was odebrało jako naruszenie swojej prywatnej przestrzeni. Rozumiem, że tak mogło to zostać odczytane, dlatego chciałabym pokrótce wyjaśnić dlaczego zdecydowaliśmy się na ten krok. Blog.pl, jak każdy gospodarczy byt, aby sprawnie funkcjonować musi zarabiać na swoje utrzymanie, a dodam, że utrzymanie systemu blogowego do najtańszych nie należy.

Aby pogodzić Wasze oczekiwania z koniecznością zarabiania na utrzymanie Blog.pl postanowiliśmy wprowadzić pewne zmiany. Bardzo pomogły nam w tym Wasze sugestie i uwagi zawarte w ankiecie. Na ich podstawie przygotowaliśmy dwie niespodzianki, które mam nadzieję zmienią Wasze podejście do reklam.

W ankiecie wyraźnie daliście nam do zrozumienia, że jesteście skłonni zaakceptować boks z reklamą kontekstową, pod warunkiem, że ten będzie się automatycznie zamykać. Postanowiliśmy zadość uczynić Waszym sugestiom i od dziś boks z reklamą AdSens sam się zwija po 5 sekundach. I to jest pierwsza z obiecanych niespodzianek.

Drugą niespodziankę miało już okazję wypróbować kilkunastu Blogerów, a teraz chcieliby zaproponować ją szerszej grupie testerów. Mowa o zupełnie nowym modelu obecności reklam, z których emisji i Wy będziecie mogli czerpać zyski. Umożliwia to system sprzedaży reklam AdTaily. Za pomocą jednego kliku w panelu administracyjnym bloga, AdTaily umożliwi Wam zarabianie na blogowaniu. W AdTaily to bloger decyduje ile warte jest wyświetlenie reklamy na jego blogu, w którym miejscu powinna się ona pojawić oraz, co istotne, jakie to będą reklamy. Słowem – macie pełną kontrolę nad tym co, gdzie i kiedy będzie pojawiać się na Waszych blogach i w dodatku jeszcze na tym zarobicie. AdTaily wypróbowały już między innymi BialeKozaczki, Wrocławiankajedna, Teraccotta, Mroczne Kalesony oraz A kocica papierosa. Zajrzyjcie na ich blogi, aby przekonać się, jak boks komponuje się z resztą strony. Więcej informacji na temat programu znajdziecie na oficjalnej stronie AdTaily.

Wczoraj usługę uruchomiliśmy na 4 tysiącach najpopularniejszych blogów. Jeśli nie otrzymałeś od nas maila z informacją o aktywacji AdTaily, a miałbyś ochotę wziąć udział w programie – napisz do nas.

W kolejnej odsłonie miesiąca z ankietą porozmawiamy o blogach.

Zosia